Mobilní telefony se bezesporu staly běžnou součástí našich životů. Vlastní je prakticky každý, a to včetně dětí. Samozřejmě nikoliv bezdůvodně, koneckonců mají své nezanedbatelné výhody. V první řadě je to možnost přivolat si v případě potřeby pomoc, ať už jsme kdekoliv. Pravdou je, že prakticky každý z nás si jej bere, ať už jde kamkoliv. Pokud zjistíme, že jsme jej například zapomněli doma, mnohdy se pro něj vrátíme, a v případě, že to není možné, se cítíme celí nesví, dokud jej opět nedržíme v rukách.
To však přináší otázku, zda je skutečně nezbytné mít jej vždy po ruce. Zvláště když vezmeme v úvahu, že jej využíváme spíše k prohlížení internetu a přehrávání písniček než k volání. Na druhou stranu je pravdou, že riziko, že se nám něco stane, je tu vždy. Jak bychom tedy měli postupovat?
Rozhodně bychom si měli dát pozor na to, abychom se na svém mobilu nestali závislými. I zde totiž platí, že je to dobrý sluha, ale zlý pán. Proto bychom, než někam půjdeme, měli zvážit míru rizika, která nám hrozí, a také to, zda opravdu potřebujeme být dostupní pro všechny své příbuzné a přátele.
Je to celkem jednoduché – pokud jdeme například do kina či do divadla a nepotřebujeme, aby nás někdo z příbuzných či známých pak odvezl, je klidně možné nechat mobil doma. Stejně by měl v těchto prostorách být vypnutý, a pokud se nám něco přihodí, je kolem nás dost lidí, kteří nám mohou zavolat pomoc.
Na druhou stranu, pokud jdeme na vycházku do přírody, kde nebude široko daleko ani noha, pak rozhodně neuškodí, pokud jej sebou budeme mít. Koneckonců, prakticky nic neváží a může nám i zachránit život. Proto je dobré každou situaci dobře uvážit, a od věci není si také občas naordinovat technologický detox, tedy den či několik dnů, kdy nebudeme používat ani počítač, ani mobilní telefon s výjimkou skutečně nezbytných a naléhavých případů. Uvidíte, že se po něm budete cítit lépe.